Prawidłowe zastosowanie barierek ochronnych

 

Podczas prac budowlanych, czy remontu dróg wykorzystywane są barierki ochronne, które nie tylko ogradzają dany teren, ale również ochraniają nas przed niechcianym zagrożeniem. Ich odpowiednie ustawienie i oznakowanie jest bardzo ważne, ponieważ muszą się do nich stosować nie tylko kierowcy, ale również piesi, czy rowerzyści.

Rodzaje barierek ochronnych

barierki ochronne bhpObecnie w sklepach dostępnych jest wiele różnych rodzajów barierek. Zazwyczaj są one biało-czerwone, jednak mogą przybierać różne kształty. Ich wysokość może sięgać jednego metra, a długość zależna jest od tego ile elementów ze sobą połączymy. Jeśli wykonujemy prace remontowe również w nocy dobrym rozwiązaniem może być kupienie barierek ochronnych z odblaskami, bądź światłami, które w ten sposób będą lepiej widoczne. Przede wszystkim musimy pamiętać, żeby spełniały one zasady BHP. Jeśli tego nie dopilnujemy możemy zostać ukarani. W związku z tym przed ich użyciem należy zapoznać się z tym jakiego rodzaju musimy użyć i w jakiej odległości mają stać. Barierki ochronne BHP spotkamy nie tylko przy remontach, ale także na przystankach autobusowych, tramwajowych, dworcach autobusowych, czy też na imprezach masowych. Mają one nie tylko ogrodzić teren, ale przede wszystkim zapewnić nam bezpieczeństwo. Przy zderzeniu aut, to one odbierają siłę uderzenia i nie pozwalają pojazdom wjechać na dany teren. Możemy je również stosować na prywatnych działkach, by ogrodzić niebezpieczny dół, czy zasygnalizować zagrożenie.

Stosowanie barierek ochronnych zgodnie z zasadami BHP jest bardzo ważne. Nie tylko sygnalizują one zagrożenie, ale również mogą nas przed nim ochronić. W związku z tym widząc je na drodze, czy chodniku nie powinniśmy ich przestawiać, czy przechodzić między nimi, a bezpiecznie je omijać, zachowując przy tym stosowną odległość.