Druk wysokiej jakości dzięki profesjonalnym tulejom aniloxowym

Flexo to znana już od XIX wieku technika druku wypukłego. Niegdyś niedoceniana i spychana na pogranicze jako metoda drugiej jakości, obecnie zauważona i oceniania właściwie – przeżywa swój prawdziwy renesans. Druk fleksograficzny jest współcześnie wykorzystywany na bardzo szeroką skalę, a szczególnie w przemyśle spożywczym, gdzie różneorodne sposoby uatrakcyjniania opakowań służą lepszej sprzedaży.

O profesjonalnych tulejach aniloxowych

profesjonalne tuleje aniloxoweJak wiadomo – sercem maszyny do druku flekosgraficznego są aniloxy. To one znajdują się w centrum całego systemu i przenoszą farbę z walca nanoszącego na elastyczną formę. Jakość aniloxów decyduje o dokładnym rozłożeniu farby, czyli tzw. gęstości druku, a na rzeczoną jakość składają się zarówno tworzywa, z których wykonano tuleje, jak i  sam sposób ich wykonania. Profesjonalne tuleje aniloxowe to elementy pokryte warstwą chromową lub ceramiczną i posiadające siatkę wyciętych laserowo komórek. W zależności od finalnego przeznaczenia siatka ta może posiadać bardziej lub mniej wydłużone linie heksagonów lub odznaczać się zupełnie innym, całkowicie innowacyjnym i pomysłowym grawerem jak zstępujące linie. Powłoka walców rastrowych służy mniejszej przyczepności farby do walca, lepszemu oddawaniu farby, łatwiejszemu porządkowaniu i czyszczeniu urządzenia. Odpowiednio wycięta siatka stanowi o wyższej gęstości i jakości druku.

O ile technika flexo w produkcji opakowań nie jest całkowicie nowa, o tyle nowe i coraz bardziej liczne są jej zastosowania. Współczesna technologia dostrzegła w końcu ogromne możliwości tkwiące w tym rodzaju druku i postanowiła je skutecznie wykorzystać. Najczęściej z techniką flexo spotykamy się jednak w przemyśle spożywczym, gdzie różnorodność i rozmaitość opakowań skutkuje większym zainteresowaniem klientów.