Farby i lakiery przeciwpożarowe

Drewno jest jednym z tych materiałów, które są szczególnie narażone na działanie ognia. To przecież drzewo jest palone z powodzeniem we wszystkich piecach, kotłach, kominkach, czy też na zwykłym ognisku. Od wieków drzewo dawało człowiekowi schronienie nie tylko pod postacią domu, ale także ogrzewało go i chroniło przed dzikimi zwierzętami. Dziś także służy do budowy domów, altan itp. Ale dziś umiemy przygotować farbę, która ochroni nasze posesje wykonane z drewna, przed niespodziewanym ogniem.

Ognioodporne farby do drewna

malowanie ogniochronne drewnaOgólnie – ogniochronne farby do drewna są farbami rozcieńczanymi w wodzie i po pomalowaniu uaktywniają się pod wpływem ciepła, tworząc warstwę izolującą. Chronią wtedy samą przykładową deskę przed istniejącym w pobliżu, otwartym ogniem. Taka farba może obniżyć temperaturę spalin, oraz zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Można powiedzieć, że malowanie ogniochronne drewna gwarantuje, ze zrobiliśmy wszystko, aby uchronić się przed ogniem i ocalić nasz zagrożony nim, dobytek. I, nie chodzi tu tylko o same altanki przy działkowe. Drewno jest stosowane z upodobaniem również w biurach, urzędach, czy nawet wielkich blokach mieszkalnych. Nawet, jeśli sami nie mamy boazerii w naszym mieszkaniu, wcale nie znaczy, że nasz sąsiad jej nie ma. A czy nasz sąsiad wie o farbie ogniotrwałej i stosuje ją na swoją boazerię? Mentalność myślenia wielu ludzi sprowadza się do stwierdzenia, że nawet jak boazeria się spali, to przecież ogień murów nie ruszy. Życie samo weryfikuje takie myślenie i pokazuje, co potrafi zdziałać ogień i towarzysząca mu wysoka temperatura.

Dla naszego i wspólnego dobra powinniśmy używać farb ognioodpornych, jeśli już chcemy udekorować swoje mieszkanie pięknymi deskami (czy to na podłogę, czy też na ścianę). I nie ważne gdzie mieszkamy: w bloku, czy w domu wolnostojącym.