Instalacja wodna w przyczepie kempingowej

Przyczepa kempingowa daje ogromne możliwości w podróżowaniu, poczucie niezależności, bezpieczeństwa i wygody. Kto raz zasmakuje podróżowania z własną przyczepą, nie zamieni tego na żadną inną formę. Jednak aby użytkowanie przyczepy było przyjemnością i nie wiązało się z wieloma wyrzeczeniami, należy zadbać o podstawowe wyposażenie.

Zbiorniki i pompa do wody

pompy do kempinguJedną z podstawowych instalacji w przyczepie kempingowej jest instalacja wodna, która zapewni nam stały i wygodny dostęp do wody w każdym miejscu naszej podróży. Aby móc korzystać z wody w przyczepie, trzeba ją ze sobą wozić w specjalnie przeznaczonych do tego zbiornikach. Zbiorniki te muszą być odpowiednio duże, łatwe w czyszczeniu, napełnianiu i opróżnianiu. Muszą być również odpowiednio zabezpieczone przed możliwością zamarznięcia przewożonej w nich wody. Wielkość zbiornika na wodę powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, uwzględniając średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę jednej osoby, które wynosi między 5 a 8 litrów. Zapotrzebowanie to może się zmieniać, w zależności od tego, czy w przyczepie posiadamy prysznic, czy też nie. Jak przechowywać wodę, aby była czysta i zdatna do użytku? Tutaj ważnych jest kilka elementów. Pierwszy z nich to z pewnością jakość zatankowanej przez nas wody, a także czystość zbiorników i przewodów w instalacji. Pamiętajmy, aby przed zatankowaniem kolejnej porcji wody pozbyć się tej zalegającej w zbiornikach. Zbiorniki powinny być umieszczone w ciemnym miejscu, ponieważ wystawienie ich na promienie słoneczne spowoduje namnażanie się mikroorganizmów. Aby woda była zdatna do picia i gotowania konieczne jest zastosowanie preparatów uzdatniających na bazie chloru, lub odpowiedni filtr montowany na kranie. Istotną rolę w całej instalacji wodnej odgrywają pompy do kempingu. Tutaj mamy dostępne dwa rodzaje urządzeń: zanurzeniowe i ciśnieniowe. Pompy do kempingu zanurzeniowe są stosowane coraz rzadziej. Znacznie wygodniejsze są modele ciśnieniowe, które pozwalają na użytkowanie wody równie komfortowo, jak w warunkach domowych.

Pamiętać należy o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpiecznego korzystania z instalacji wodnej w przyczepie kempingowej. Przede wszystkim dbajmy o czystość zbiorników, opróżniajmy je zawsze wtedy, kiedy przyczepa nie jest użytkowana. Czyszczeniu podlegają także wszystkie przewody. Kluczowe jest również stosowanie odpowiednich preparatów, które zapewnią utrzymanie sprawnego działania instalacji.