Jak przemyślnie izolować ściany od dźwięku?

Hałas jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia, niemniej jednak, w czasach szerokiego zurbanizowania jest on nieodzowną częścią codziennego życia. Ruchliwe ulice, miejsca publicznych spotkań, lotniska i przejazdy kolejowe towarzyszą nam zarówno w dzień, jak i w nocy. Sposobem na ucieczkę od rozgardiaszu są przeszklone wieloma szybami okna, a także wewnętrzna izolacja.

Jak przemyślnie izolować akustycznie ściany?

przemyślana izolacja akustyczna ścian wewnętrznychDomowym sposobem na odgrodzenie się od hałasu są grube zasłony, dywany i gobeliny. Od dawna twierdzono bowiem, że tkaniny mają moc pochłaniania dźwięków, a co za tym idzie – wyciszania pomieszczeń. Nie do końca jest to jednak prawda i metoda ta, podobnie jak większość starych pomysłów, jest mało skuteczna i wadliwa. Od wypełniania pomieszczeń tkaninami, których obecność nie zawsze odpowiada naszym gustom, znacznie lepsza jest przemyślana izolacja akustyczna ścian wewnętrznych. Na przykład znakomite gęste pianki gumowe są zaprojektowane i wykonane w ten sposób, by blokować wędrówkę dźwięku między pomieszczeniami. Pianki przytwierdza się do ściany razem z warstwą wełny mineralnej i płyty kartonowo–gipsowej. Następnie można pokryć je tynkiem, tak by sprawiały wrażenie tradycyjnego muru z pustaka.

Efekt użycia izolacji akustycznej jest zauważalny od razu. Brak drażniących dźwięków z zewnątrz daje możliwość odprężenia i odpoczynku. Sama izolacja jest ukryta pod tynkiem, dlatego niewidoczna i neutralna dla aranżacji naszego wnętrza. Pianka akustyczna nie zużywa się, nie niszczy i jest bardzo funkcjonalna. Użycie jej wpływa pozytywnie na zdrowie, ponieważ – jak wiadomo – ciągły głośny szum jest nie tylko irytujący dla ludzi, lecz także szkodliwy. Bezustanne przebywanie w hałasie niszy słuch i wywołuje uczucie przewlekłego zmęczenia.