Jak wykorzystać światło zastane na zdjęciach ceremonii?

Kiedy mamy do czynienia z reportażem ślubnym, często w momencie ceremonii nie sposób przedostać się do państwa młodych. Goście i rodzinni amatorzy fotografii często także chcą samodzielnie wykonać kilka ujęć młodej pary w momencie, gdy będą mówić sobie sakramentalne „tak”. Niestety na przód realizacji zdjęć coraz rzadziej wychodzą także kościoły- coraz więcej miejsc zastrzega sobie prawo do używania flesza wewnątrz. 

Pierwszy pomiar światła do zdjęć

zdjęcia ślubne bydgoszczJak zatem wykorzystać możliwości światła zastanego, aby stworzyć klimatyczne fotografie a za razem zapewnić sobie naturalne i żywe kolory, kiedy nie możemy korzystać z lampy błyskowej? Kiedy przygotowywałam się do swojego pierwszego reportażu z ceremonii ślubnej moim celem było przede wszystkim uzyskanie jak najlepszej wartości poszczególnych parametrów ekspozycji, a więc idealnego doświetlenia kadrów, dlatego przed główną uroczystością w pierwszej kolejności postanowiłam udać się do kościoła, aby móc ocenić, jak w danym momencie będzie zachowywać się światło wpadające do wewnątrz przez strzeliste okna oraz poziom oświetlenia głównej nawy przez żyrandole. Dzięki temu mogłam wstępnie ocenić, z jakiego miejsca i perspektywy najlepiej będzie mi realizować poszczególne ujęcia. Klimatyczne fotografie zapewnił mi wpadający do wewnątrz snop światła padający na młodą parę, dzięki czemu sylwetki państwa młodych w cudny sposób nadając odrobiny magii całemu zdjęciu. Zajmuję się fotografią taką jak zdjęcia ślubne Bydgoszcz to miejsce, z którym jestem związana od zawsze, a lata praktyki pozwoliły mi na oswojenie się z plenerami oraz poszukiwaniem nowych miejsc, które pozwalają mi przygotowywać sesje zdjęciowe w taki sposób, aby jak najlepiej oddawać intymność chwil towarzyszących nowożeńcom w tym szczególnym dniu. 

Mimo, iż na co dzień jestem raczej zwolenniczką fotografowania „z błyskiem”, to warto mieć w swoim warsztacie kilka trików, które pozwolą nam na realizację profesjonalnych ujęć nawet tam, gdzie nie będziemy mogli korzystać z możliwości lamp błyskowych. Tajną bronią wielu fotografów, która pozwala skutecznie bronić się przed modyfikacjami kolorów związanymi z konwencjonalnym oświetleniem w kościołach czy na salach weselnych są różnego typu filtry fotograficzne, które umożliwiają uzyskanie lepszych parametrów gamy kolorystycznej.