Jakie zalety ma biologiczna oczyszczalnia?

Wiele osób, które budują swój dom jednorodzinny zapomina o sprawdzeniu czy w danej miejscowości jest przyłącze kanalizacyjne. Nawet miejscowości blisko dużych miast mają z tym problem. Prąd, woda i gaz są, ale kanalizacji nie. Wtedy każdy właściciel domu musi sam zadbać o odprowadzenie nieczystości.

Biologiczna oczyszczalnia zamiast szamba

biologiczna oczyszczalnia - PoznańDo wyboru są dwie opcje. Pierwsza z nich to szambo (betonowe lub plastikowe), a drugie to przydomowa oczyszczalnia. Szambo przy budowie/montażu wychodzi nieco taniej, jednak trzeba pamiętać, że okresowo trzeba je opróżniać co kosztuje nawet powyżej stu złotych za jeden wywóz. Szambo może wylewać, nieprzyjemnie pachnie, a do tego nie jest ekologiczne. Oczyszczalnia to zupełnie coś innego. Jeśli interesuje nas biologiczna oczyszczalnia – Poznań jest dobrym miastem żeby ją kupić. Oczyszczalni się nie opróżnia, jedynie raz na dwa lata można usunąć z niej zalegający na dnie osad. Co miesiąc za to powinno się wrzucać specjalny proszek, tak zwany aktywator, który rozkłada to co znajduje się w oczyszczalni. Wtedy zanieczyszczenia są neutralizowane a oczyszczalnia zmienia ją w wodę, która może przesiąkać do gruntu, bez szkód dla otoczenia. Taki aktywator dostępny jest w saszetkach (jedna saszetka to jedna porcja), lub w większych pojemnikach do odmierzania, często jednak trzeba proszek rozrabiać (wrzucać do wiaderka z wodą i czekać pół godziny na aktywację bakterii rozkładowych). Aktywator wrzuca się do toalety i spuszcza wodę, nie trzeba chodzić do włazu oczyszczalni.

Oczyszczalnia biologiczna przy dłuższym użytkowaniu zwraca się, więc jest dobrą inwestycją. Zaletą jest niewątpliwie wygoda korzystania, brak konieczności wywozu, jak również brak nieprzyjemnego zapachu, jaki zawsze wydobywa się z pełnego szamba. Oczyszczalnia to najlepszy zakup.