Niklowanie błyszczące – nie tylko dla elementów dekoracyjnych

Niklowanie elektrochemiczne to proces wykonywane przez firmy specjalizujące się w usługach galwanotechnicznych. W wyniku tego procesu powstają powierzchnie błyszczące, które doskonale sprawdzają się na materiałach dekoracyjnych.

Niklowanie elektrochemiczne i niklowanie chemiczne – rodzaje niklowania

niklowanie błyszcząceNikiel jest też doskonałą powłoką ochronną dla miedzi i jej stopów. Aby miedziane materiały nie ulegały niszczeniu, pokrywa się je właśnie niklem. Wykorzystuje się też powłoki z niklu w celach technicznych. Pokrywa się niklem np. części maszyn, które pracują w warunkach sprzyjających korozji – woda, duża wilgotność i inne. Pokrycia niklowe można też stosować na styki elektryczne. Powłoka z niklu cechuje się wysokim połyskiem, przez co wygląda bardzo dobrze. Ma też dobrą wgłębność. Powłoki niklowe cechują się też dość dobrą elastycznością. Aby nadać powłoce niklowej odpowiedni połysk, należy je właściwie wypolerować. Polerowaniem też zajmie się firma galwanotechniczna, która najpierw nakłada na materiał warstwę niklu. Pokrycia niklowe na zawieszkach galwanicznych lub urządzeniach obracających się są najczęściej stosowane. Nakłada się nikiel przede wszystkim na elementy stalowe i miedziane. Jeśli chodzi o stal, tu można zastosować tylko niklowanie dekoracyjne, ponieważ powłoka nigdy nie jest wystarczająco szczelna. Jeśli chodzi o niklowanie błyszczące, czyli na elementy dekoracyjne, stosuje się również podkład z cyjankalicznych powłok miedzianych. Dzięki takiemu podkładowi powłoka jest wystarczająco szczelna.

W celach zabezpieczenia przed korozją częściej stosuje się niklowanie chemiczne, które także jest popularne. Usługi niklowania zawsze wycenia się indywidualnie w zależności od konkretnego zlecenia. Liczy się nie tylko wielkość zamówienia, ale też to jak gruba ma być powłoka i jakiej jakości podłoże.