Opieka nad starszą osobą

 

Młodość ma swoje prawa i starość ma swoje prawa. W pewnym wieku może się tak zdarzyć, że będziemy potrzebowali wsparcia ze strony innych osób. Rodzina nie zawsze może zająć się konkretną osobą dwadzieścia cztery godziny na dobę. Zatem w takiej sytuacji wskazane jest zatrudnienie kompetentnej opiekunki, która pomoże nam w tym zakresie.

Cechy dobrej opiekunki

opiekunka osoby starszejWiele osób zastanawia się, czym się kierować przy wyborze opiekunki i jakie powinny być cechy idealnej opiekunki. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Po części należy kierować się intuicją. Przede wszystkim jednak warto sprawdzić, jakie ma doświadczenie konkretna opiekunka. Być może poprzedni pracodawca wystawił jej referencje i będziemy mogli się z nimi w spokoju zapoznać. Opiekę nad osoba starszą należy powierzyć osobie uczciwej, miłej, odpowiedzialnej. Opiekunka osoby starszej musi lubić swoją pracę. Starsza osoba nie może czuć, że ktoś wykonuje pracę z niechęcią. Byłoby to bardzo przykre i nie na miejscu. Na szczęście wiele osób bardzo lubi opiekować się innymi – również osobami w podeszłym wieku. Takie osoby niejednokrotnie potrzebują nie tylko pomocy w codziennych czynnościach, ale także rozmowy i miłego słowa. Trzeba mieć tego świadomość przed podjęciem pracy w omawianym zawodzie. Wiele osób dobrze odnajduje się w zawodzie opiekuna i bardzo lubi swoją pracę. Jest dla nich satysfakcjonująca.

Opieka nad osobą starszą to często pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, robieniu zakupów, sprzątaniu obiektu mieszkalnego. Czasem starsze osoby potrzebują także rozmowy, miłego słowa. Osoby zajmujące się opieką nad ludźmi starszymi muszą mieć świadomość, że ich praca jest ważne i potrzebna. Wiąże się też z duża odpowiedzialnością, co jest sprawą oczywistą.