Trwała elewacja jak z drewna

 

Drewniana elewacja domu to bardzo pożądany element wykończenia. Choć drewno, jako element konstrukcyjny, towarzyszy nam od zawsze, prócz zalet użytkowych posiada ogromne walory estetyczne. Wykończone drewnem wnętrza są ciepłe i przytulne. Podobnie jest z zewnętrznym wykończeniem budynku. Niestety drewno ma swoje wady, dlatego producenci oferują nam coraz to nowsze jego imitacje.

Materiały drewnopodobne na elewację

elastyczna deska elewacyjnaDrewno ma niewątpliwe zalety, a najważniejszą z nich jest ponadczasowe, klasyczne piękno. Niepowtarzalność wzorów wyrysowanych na drewnianej desce nadaje jej charakteru, a ciepło, jakie wprowadza do wnętrza decyduje o przytulności. Równie często co w środku, stosujemy drewno na zewnątrz. Najczęściej są to elementy elewacji budynku lub też wykończenie tarasów i balkonów. Niestety drewniane deski mają swoje wady i trzeba dbać o nie w wyjątkowy sposób, aby móc cieszyć się ich pięknem przez kolejne lata. Drewno, jako materiał naturalny, chłonie wodę, przed którą trzeba je niestety dobrze zabezpieczać. Regularna konserwacja jest zatem podstawą w dbaniu o drewnianą elewację. Deski pod wpływem zmian wilgotności lubią się wyginać, skręcać, kurczyć, a pod wpływem silnych promieni słonecznych z czasem blakną. Dlatego coraz więcej z nas decyduje się na zastąpienie naturalnego drewna sztucznym zamiennikiem. Taki sposób wykończenia jest równie atrakcyjny wizualnie, a przy tym trwalszy i łatwiejszy w użytkowaniu. Przykładowo, elastyczna solidna deska elewacyjna wykonana z mieszanki żywicznej, nie wymaga konserwacji, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, nie łamie się, nie kruszy. Wykonana z mieszanki żywicy akrylowej z domieszką piasku kwarcowego, wypełniaczów, pigmentów i środków nadających właściwości niepalne, elastyczna deska elewacyjna jest barwiona w masie, dzięki czemu po przecięciu nie ma różnicy w kolorze. Dzięki swojej plastyczności doskonale sprawdzi się nawet na ścianach łukowych.

Jako imitacja drewnianej elewacji świetnie sprawdzą się również deski kompozytowe, wykonane z mieszanki włókien celulozowych z tworzywem sztucznym. Równie popularne są deski z włóknocementu, a także elementy wykonane z gęstego styropianu. Drewnianą elewację możemy wykonać także z masy tynkarskiej, na której po przeschnięciu wyciska się wzór za pomocą matryc, a następnie maluje na drewnopodobny kolor.