Wskazania do podawania suplementów starszym koniom

Częstym problemem, który występuje u starszych koni jest niewłaściwa masa ciała. Wynika to z faktu, że organizmu zwierzęcia nie przyswaja składników odżywczych w sposób prawidłowy. Konie często mają problemy z uzębieniem, co skutkuje niewłaściwym przeżywaniem pokarmu. W takich sytuacjach warto zadbać o odpowiednie suplementy, dzięki którym można zapewnić zwierzęciu właściwą wagę, a także zadbać o jego dobrą kondycję.

Rodzaje suplementów dla starszych koni

suplementy dla koni starszychLekarz weterynarz doradzi, które suplementy dla koni starszych wybrać. Ważne jest także, by znaleźć przyczyny nieprawidłowości. Konieczne jest wykonanie badań krwi oraz kału, a także sprawdzenie funkcjonowania nerek, jelit i wątroby. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego żywienia. Starsze konie powinny otrzymywać wysokiej jakości paszę objętościową. Warto wprowadzić do ich menu także suplementy, które zawierają białko, witaminy, minerały i pierwiastki śladowe. Dzięki temu można zaspokoić potrzeby żywieniowe zwierzęcia. Ważne jest, by zadbać o lekkostrawną pasze, która zmniejsza ryzyko występowania dolegliwości trawiennych. W sklepach dostępne są różnego rodzaju preparaty dla starszych koi. Wiele z nich zawiera minerały i pierwiastki śladowe, takie jak wapń, fosfor magnez, cynk i selen. Warto sięgnąć również po produkty zawierające witaminy z grupy B, witaminę k i C. Pomocne są także probiotyki i prebiotyki, które wykazują korzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Należy zadbać o odporność koni, gdyż często zapadają na różnego rodzaju infekcje.

W przypadku zaobserwowania pogorszonej kondycji konia seniora, spadku masy ciała należy odwiedzić lekarza. Weterynarz zleci wykonanie odpowiednich badań, a także dobierze odpowiednie suplementy. Najczęściej są to probiotyki, preparaty witaminowo-mineralne i środki, które zmniejszają bolesność stawów. Zawierają one zazwyczaj czarci pazur, MSM oraz glukozaminę.