Zalety granulowanego obornika

Kompost granulowany jest ceniony zarówno przez rolników, jak i ogrodników. Jest on suszony, prasowany i formowany tak, aby przypominał kamyki, które można umieszczać na uprawach. Po dodaniu wilgoci produkt rozszerza się i rozkłada, uwalniając do gleby zawarte w nim cenne składniki odżywcze. Granulowany kompost z obornika bydlęcego jest odpowiedni dla gleb piaszczystych, które są podatne na spływanie składników odżywczych z opadów deszczu.

Kiedy stosować bydlęcy granulowany obornik? 

sprawdzony nawóz obornik granulowanyTen rodzaj kompostu zatrzymuje wilgoć, mikro- i makroelementy w glebie. Zawiera magnez i fosfor, ale niewiele azotu. Ma odczyn zasadowy (pH 7,5) i odkwasza glebę. Obornik bydlęcy nadaje się do nawożenia warzyw takich jak kalarepa, brukiew, kapusta, szparagi i groch. Może być również stosowany do nawożenia trawników i roślin ozdobnych. Ponieważ jest suchy i granulowany, nie ma absolutnie żadnego zapachu. Dobrej jakości sprawdzony nawóz obornik granulowany przed sprzedażą jest dokładnie testowany pod kątem obecności niebezpiecznych patogenów. Świeży obornik pozyskiwany jest bezpośrednio z odchodów zwierzęcych, moczu i ściółki. Ponieważ nie jest dalej przetwarzany, zawiera szereg substancji, które ograniczają wzrost roślin. Jedną z tych substancji jest amoniak. Ponieważ świeży kompost zawiera dużą ilość amoniaku, ten rodzaj nawozu organicznego można stosować tylko jesienią. W ten sposób nadmiar toksycznych substancji jest neutralizowany lub przekształcany w formę, która może zostać wchłonięta przez rośliny. Nawozy granulowane nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników, dodatków ani chloru.

Zamiast tego są bogate w naturalne substancje humusowe, które zapewniają korzystne środowisko dla rozwoju pożytecznych mikroorganizmów. Pomimo szerokiego wachlarza możliwości kompostów granulowanych, należy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zaleceń producenta. Nie nadają się one również jako nawóz dla warzyw o krótkim okresie wegetacji.