O formach wtryskowych

Mało kto wie, jak produkuje się tworzywa sztuczne. Nie jest to jakaś potrzebna wiedza, jednak trudno byłoby się nam dzisiaj obejść bez takich materiałów. Używa się ich w tak wielu dziedzinach życia, że już nawet tego nie zauważamy. Istnieje wiele różnych typów tworzyw. Jedną z form tworzyw sztucznych jest granulat. W tym tekście opowiem nieco o procesie przetwarzania granulatu.

Na czym polega formowanie wtryskowe?

formy wtryskoweNasamprzód tworzywo należy ogrzać do odpowiedniej temperatury. Do upłynnienia granulatu oprócz wysokiej temperatury potrzebne jest również wysokie ciśnienie. Tworzy je specjalna wtryskarka. Gdy otrzymano już przygotowane tworzywo, następuje właściwe wtryskiwanie do formy. Ważne jest, by nastąpiło to sprawnie i szybko. Zazwyczaj formy wtryskowe konstruuje się w taki sposób, by forma była wypełniana w całości w jak najkrótszym czasie. Istnieje kilka różnych technik wtrysku. Pozwalają one na różny kształt i wielkość produktu, ale również mogą wpływać na takie parametry produkcyjne jak czas, czy temperatura wtrysku. Nie zmienia się jednak zasada działania wtrysku. Po napełnieniu formy należy materiał odpowiednio schłodzić. Następnie trzeba wyjąć z formy już prawie gotowy produkt. Nie można zapomnieć o zamknięciu formy, by cykl produkcyjny mógł dalej trwać. Tworzywo wyjęte z formy należy jeszcze oczyścić. Trzeba obciąć resztki produkcyjne i wypolerować powierzchnie. Nasz produkt jest gotowy.

Podsumowując, formowanie wtryskowe nie należy do skomplikowanych procesów. Potrzeba do niego jednak odpowiedniego sprzętu, tworzywa oraz obsługi. Proces ten nie trwa długo, w zależności od skomplikowania i wielkości produktu końcowego czas trwania może wydłużyć się do kilku minut. Podczas tak krótkiego czasu można wyprodukować produkt z tworzyw sztucznego.