Samodzielny rozwój dziecka

Maria Montessori była włoską lekarką z przełomu XIX i XX wieku. Zasłynęła teorią mówiącą o samodzielnym, swobodnym rozwoju dziecka. Jej zdaniem każde dziecko jest inne, powinno uczyć się w swoim tempie oraz samodzielnie rozwiązywać powierzone zadania. Hasło jej metody wychowania brzmi: „Pomóż mi zrobić to samemu”.

Nauka poprzez gry i zabawki Montessori

gry i zabawki MontessoriObecnie także w Polsce spotkać można przedszkola, gdzie dzieci nauczane są jej metodą oraz gdzie stosowane są gry i zabawki Montessori. Zabawki Montessori są kreatywne, pobudzające dzieci do działania, uczące samodzielności. Przeznaczone są dla dzieci od urodzenia. Zabawki i gry zrobione są z materiału oraz drewna. Dla niemowląt są to książeczki sensoryczne z metkami, dla starszych dzieci głównie przedmioty codziennego użytki tj. drewniane żelazo z deską do prasowania, odkurzacz, zestaw do zamiatania oraz but ze sznurówką do zawiązywania. Ma to na celu nauczyć dziecko wykonywa codziennych czynności samoobsługowych. Drewniane puzzle z motywami zwierzęcymi np. żabka pobudzają do konstruktywnego myślenia. Oprócz tego zabawki Montessori kładą duży nacisk na rozwój zdolności matematycznych dziecka. Spotkać można drewniane zestawy do nauki dodawania, odejmowania dzielenia i mnożenia. Jeden zestaw zawiera tabliczki z cyframi oraz drewniane pudełko z przegródką. Ponadto zestaw złotych pereł uczy systemu dziesiętnego. Gry i zabawki wprowadzają dziecko także w edukację językową, przyrodniczą oraz geograficzną.

Metoda Montessori wykorzystywana jest na całym świecie, a jej pomoce naukowe bardzo dobrze sprawdzają się w nauce i poznawaniu świata przez dziecko od urodzenia. Pomaga w zdobyci wiary we własne możliwości i rozwija chęć do samodzielnego tworzenia poprzez kreatywne gry i zabawki.