Czym jest ekstruder do drukarki 3D?

Drukowanie przestrzenne, nazywane też drukiem 3D jest przyszłością i w przyszłości zapewne większość z nas będzie miała ją w domu. Szczególnie, że ich ceny, z roku na rok, sukcesywnie spadają. Najtańszą i najmniej funkcjonalną kupimy za niewiele ponad tysiąc złotych, a najdroższą nawet za kilkadziesiąt. 

Ekstrudery do drukarek 3D 

ekstruder do drukarki 3dJeżeli mielibyśmy porównać budowę drukarki, do budowy ludzkiego ciała, to ekstruder jest sercem tego urządzenia. Jego przeznaczeniem jest wprowadzanie filamentu do głowicy, nazywanej również hotendem. Ekstrudery w drukarkach tego rodzaju występują w dwóch rodzajach. Pierwszym z nich jest tak zwany ekstruder Wade’a, a drugi to ekstruder Bowdena. Najbardziej popularny jest ten pierwszy i jego schemat działania jest nieco prostszy. W konstrukcji tego typu elementy napędowe, połączone są z blokiem i głowicą drukująca oraz nie występują rozdzielnie – w przeciwieństwie do konstrukcji ekstrudera Bowdena. Oprócz funkcji wtłaczanie, ekstruder do drukarki 3D ma również za zadanie wyciąganie filamentu z głowicy. To działanie jest nazywane retrakcją i ma za zadanie zapobieżenie wypływaniu materiału z dyszy, w chwili, kiedy głowica przemieszcza się w inne miejsce drukowania. To skutecznie przeciwdziała powstawaniu nitek, między jednocześnie drukowanymi elementami. Montaż ekstrudera nie jest trudny i przy odrobinie wprawy w kwestiach technicznych, na pewno możemy sobie z tym poradzić na własną rękę. Ceny ekstruderów są mocno zróżnicowane. 

Gdy myślimy o zakupie drukarki 3D, najlepiej od razu sprawdzić, czy zainstalowany w niej fabrycznie ekstruder jest dobrej jakości. Wiele osób, zaraz po zakupie drukarki dokupuje tą część i wymienia na lepszą, gdyż w tanich drukarkach przestrzennych nie są one najwyższej jakości.