Kto może zająć się charakterystyką energetyczną obiektu?

Obecnie obowiązujące przepisy wymagają na projektantach stosowanie nowoczesnych technologii i rozwiązań, które pozwalają tworzyć bezpieczne obiekty. Bardzo ważnym zagadnieniem jest również zapotrzebowanie na media takie jak chociażby ciepło czy prąd. W związku z tym każda nowopowstająca nieruchomość musi być wykonana zgodnie z aktualnymi przepisami.

Zapotrzebowanie na energię w nowych budynkach

charakterystyka energetyczna budynku cenaW tym celu należy przeprowadzić odpowiednie czynności kontrolne, których celem jest przedstawienie stanu rzeczywistego oraz jego porównanie z wymogami. Dobrym przykładem jest charakterystyka energetyczna budynku cena wystawienia takiego dokumentu jest w dużej mierze uwarunkowana od jego wielkości oraz skomplikowania. Charakterystyka energetyczna określa przede wszystkim zapotrzebowanie obiektu na najpotrzebniejsze media. Wartość jest przedstawiana na wykresie graficznym co umożliwia łatwą interpretację. Dodatkowo na skali zaznaczona jest również wartość wymagana prawnie. Dzięki temu można w łatwy sposób określić czy dany obiekt spełnia aktualne wymagania. Warto wspomnieć, że odpowiednie czynności może wykonać jedynie osoba posiadająca doświadczenie oraz kompetencje w tym zakresie. Zajmuje się tym przeważnie audytor, który ma stosowne uprawnienia oraz wiedzę, która pozwala mu wykonać wszystkie niezbędne zadania. Wynikiem przeprowadzonych działań jest wystawienie specjalnego świadectwa, w którym znajdują się wyżej wymienione informacje.

Oprócz tego w świadectwie znajduje się informacja, gdzie konkretnie znajduje się budynek oraz jaką posiada powierzchnię czy kubaturę. Dzięki temu jest on łatwo identyfikowalny i może być w prosty sposób zweryfikowany przez organy nadzoru. Jak widać obecnie jednym z ważniejszych zagadnień jest ekologia, która w dużej mierze jest zależna od ilości potrzebnych do funkcjonowania mediów.