Sprawdzone porady na kolki

Sprawdzone porady na kolki

Płacz dziecka jest szczególnie boleśnie odczuwany przez matkę, ponieważ jej instynkt macierzyński nakazuje jej jak najszybsze uspokojenie malucha. Jest to szczególnie trudne, kiedy niemowlak płacze z powodu dokuczającego mu bólu.

Moment pojawienie się kolki u dziecka

kolka u niemowlaka co robićNoworodki i niemowlęta nie potrafią się komunikować z otoczeniem w inny sposób jak tylko poprzez płacz. Ronią łzy, kiedy są głodne, spragnione bliskości mamy, coś je boli lub czegoś się wystraszyły. Pomimo, że w każdym z tych przypadków płaczą, to zawsze robią to w nieco inny sposób. U około czterdziestu procent niemowląt, obserwuje się bóle kolkowe, które pojawiają się niedługo po spożytym posiłku. Najczęściej są one wynikiem zbyt szybkiego i łapczywego picia mleka, podczas którego dziecko połyka duże ilości powietrza. Jeżeli po posiłku nie dojdzie do odbicia się, to pęcherzyki powietrza wędrują dalej, w głąb układu pokarmowego. Późniejszym skutkiem jest nagły skurcz i ból w dole podbrzusza. Jeżeli pojawia się kolka u niemowlaka co robić najlepiej wie lekarz pediatra, ale także mogą pomóc inne matki, które mają już za sobą takie doświadczenia. Najczęściej zalecane jest noszenie dziecka w pozycji pionowej, aby umożliwić pęcherzykom powietrza na wydostanie się buzią. Innym sposobem może być wykonanie dziecku delikatnego masażu brzuszka, w wyniku czego powietrze wyjdzie przez odbyt. Jednak trzeba mieć na względzie, że nie każde dziecko przechodzi kolkę w taki sam sposób, zatem nie zawsze mogą zadziałać te same sposoby.

Zawsze ostatecznością może być wizyta w aptece w celu nabycia ziołowego specyfiku, powodującego rozluźnienie się mięśni brzucha i naturalne pozbycie się powietrza z układu pokarmowego. Są one wydawane bez recepty, zatem może je nabyć każdy rodzic.