Sprawdzone porady na kolki

 

Płacz dziecka jest szczególnie boleśnie odczuwany przez matkę, ponieważ jej instynkt macierzyński nakazuje jej jak najszybsze uspokojenie malucha. Jest to szczególnie trudne, kiedy niemowlak płacze z powodu dokuczającego mu bólu.

Moment pojawienie się kolki u dziecka

kolka u niemowlaka co robićNoworodki i niemowlęta nie potrafią się komunikować z otoczeniem w inny sposób jak tylko poprzez płacz. Ronią łzy, kiedy są głodne, spragnione bliskości mamy, coś je boli lub czegoś się wystraszyły. Pomimo, że w każdym z tych przypadków płaczą, to zawsze robią to w nieco inny sposób. U około czterdziestu procent niemowląt, obserwuje się bóle kolkowe, które pojawiają się niedługo po spożytym posiłku. Najczęściej są one wynikiem zbyt szybkiego i łapczywego picia mleka, podczas którego dziecko połyka duże ilości powietrza. Jeżeli po posiłku nie dojdzie do odbicia się, to pęcherzyki powietrza wędrują dalej, w głąb układu pokarmowego. Późniejszym skutkiem jest nagły skurcz i ból w dole podbrzusza. Jeżeli pojawia się kolka u niemowlaka co robić najlepiej wie lekarz pediatra, ale także mogą pomóc inne matki, które mają już za sobą takie doświadczenia. Najczęściej zalecane jest noszenie dziecka w pozycji pionowej, aby umożliwić pęcherzykom powietrza na wydostanie się buzią. Innym sposobem może być wykonanie dziecku delikatnego masażu brzuszka, w wyniku czego powietrze wyjdzie przez odbyt. Jednak trzeba mieć na względzie, że nie każde dziecko przechodzi kolkę w taki sam sposób, zatem nie zawsze mogą zadziałać te same sposoby.

Zawsze ostatecznością może być wizyta w aptece w celu nabycia ziołowego specyfiku, powodującego rozluźnienie się mięśni brzucha i naturalne pozbycie się powietrza z układu pokarmowego. Są one wydawane bez recepty, zatem może je nabyć każdy rodzic.